SİTE HARİTASI | İLETİŞİM | KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI
DOKTORUNUZ DİYOR Kİ!
Gebelikte Bel Ağrısına Dikkat!
 
ONLINE HİZMETLER

Gebelerde bel ağrısı görülme sıklığı %40-60 oranındadır, ancak gebelerin sadece %15-20sinde günlük hayatı etkileyecek kadar şiddetli bel ağrısı görülür. Ağrıların büyük bölümü 5. ve 7. aylarda yaşanır. Hamileliğin her aşamasında ağrılara neden olan farklı faktörler bulunur. Artmış bel çukurluğu, bel çevresindeki eklem bağlarında gebelik hormonlarına bağlı gevşeklik, rahmin ağırlığı, ağır bebekler, zayıf gövde kasları, damar baskıları, sinir baskıları vb. gibi birçok faktör gebelerde bel ve bacak ağrılarından sorumlu tutulabilir.

Gebelikte bel ağrısına neden olan önemli bir faktör, eklemleri bir arada tutan bağlardaki esneklik, uzama, dengesizlikler ve bel eklem zorlanmalarıdır. Bağlarda zayıflamanın nedeni, bebeğin büyümesine vücudun uyum sağlamasını ve doğum esnasında doğum yolunun genişlemesini kolaylaştıran relaksin hormonunun salgılanmasıdır. Bu hormon gebeliğin ilk 3 ayında oldukça yüksek seviyededir. Bu hormonun etkisi ile bebekle leğen kemiği uyumlu hale gelir. Bağ dokularını gevşetir. Leğen kemiği çevresindeki eklemlerin esnemesini sağlar. Bu durumda belde, leğen kemiği çevresinde, kasıkta ve bacaklarda ağrılar görülebilir.

Gebelikte bel fıtığı gelişme riski artmaz, ancak normalde bel ve bacak ağrısına neden olmayacak fıtıklar gebelikten dolayı bel ağrısı yaratabilir. Bunun temel nedeni, gebelikte karın kasları ile sırt kasları arasındaki dengenin bozulmasıdır. Gebelikte karın kasları uzarken sırt kasları kısalır. Bu durum beldeki çukurluğun artmasına neden olur. Gebelik süresince giderek artan beldeki çukurlaşma normalde ağrı hissi vermeyecek küçük fıtıkların bile sinirleri sıkıştırmasına ve ağrıya neden olur.

Gebelerde bacak ağrısı sinir köklerine direkt baskıya veya yansıyan ağrılara bağlı olarak gelişir. Ayrıca sinirlere olan baskılar sonucu sinirlerin beslenememesine bağlı ağrılar da görülebilir. Gebeliğin son üç ayında ağırlaşmış rahmin atardamarlara ve toplardamarlara baskısı sonucu bacak ağrıları olabilir. Bu durumda dolaşım bozukluğu ile ilgili tetkikler istenmelidir. Rahmin idrar yolları üzerine baskı yapması çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir, asla ihmal edilmemelidir.

Gebelikte görülen bel ağrılarının sanıldığı gibi kilo almayla çok ilgisi yoktur. Gebelikte en fazla kilo alımı son aylarda olur. Gebeliğin son ayında vücut ağırlığı yaklaşık %20 oranında artar, buna rağmen son 2 ayda gebelerde görülen bel ağrısı şiddeti ve sıklığı azalır.Gebelik süresince görülen tüm bel ağrılarında dinlenmek çok önemlidir. Gebelikte ilaç almak gerekirse mümkün olduğu kadar kısa süre kullanılmalı ve dolaşımdan çabuk atılan ağrı kesiciler tercih edilmelidir. Kas gevşetici kullanımı önerilmez. Ani başlayan şiddetli bel ağrılarında ve uzayan ağrılarda mutlaka doktora başvurulması gerekir.

 

Uzm. Dr. Başak Öğüt Perktaş
FizikTedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

 
  Yeni Üyelik | Şifremi Unuttum
©2018 TÜM HAKLARI SAĞLIK VE EĞİTİM VAKFI’NA AİTTİR. | WEBMAIL
Son güncelleme tarihi: 18.03.2018 Web sitesi editörüne ulaşın.