SİTE HARİTASI | İLETİŞİM | KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI
DOKTORUNUZ DİYOR Kİ!
Meme Kanseri Tedavisinin Ardından Ortaya Çıkan Lenfödem Ve Tedavisi
 
ONLINE HİZMETLER

Lenfödem nedir?

Vücutta hücreler arasında sıvı bir ortam bulunur. Hücrelerin içinde bulunduğu sıvının tekrar kana karışması lenf kanalları ve lenf bezlerinden oluşan lenfatik sistem aracılığıyla olur. Bu sistemde taşınan sıvıya lenf sıvısı adı verilir. Normalde bir insanda vücut ağırlığının ¼'ü kadar lenf sıvısı bulunur. Lenf sıvısını taşıyan lenf kanalları ve lenf bezleri hasara uğrarsa lenf sıvısı vücutta birikir. Bir bölgede biriken sıvı miktarı, lenfatik sistemin taşıma kapasitesinden daha büyükse Lenfödem oluşur. Lenfödem, lenfatik sıvının hücreler arası dokuda birikerek sıklıkla kollarda veya bacaklarda nadiren de gövdede şişliğe neden olmasıdır.

Lenfödem, venöz yetmezlik sonucu oluşan ödemle karıştırılmamalıdır. Bununla beraber tedavi edilmeyen venöz yetmezlik kombine venöz-lenfatik sistem yetmezliğine dönüşebilir.

Meme kanseri ile Lenfödem'in ilişkisi nedir?

Lenfödem, meme kanseri için yapılan cerrahi tedaviden sonra ortaya çıkabilen komplikasyonlardan biridir. Meme kanseri tedavisinden sonra lenfödemin görülme sıklığı yaklaşık %25'tir. Bu oran, cerrahi girişimin büyüklüğü, ameliyatın ardından geçen süre ve ışın tedavisi uygulanıp uygulanmamasına göre değişiklik gösterir. Genellikle, ameliyatı daha büyük olan, koltukaltından daha fazla lenf bezi çıkarılan ve ameliyatın ardından koltukaltına ışın tedavisi uygulanan hastalarda lenfödem gelişme riski daha fazladır. Lenfödem gelişen kadınların çoğunda bu hastalık ameliyattan sonra ilk dört yıl içinde ortaya çıkmaktadır. Kollarında, meme ameliyatından uzun yıllar sonra lenfödem gelişen hastaların tümörün tekrarlama ihtimaline karşı araştırılması gerekir.

Meme kanserinde Lenfödem'in sebebi nedir?

Meme kanseri tedavisinin ardından normal lenf akımında bir kesinti olduğu zaman lenfödem ortaya çıkar. Bu kesinti aşağıdaki nedenlerle oluşabilir:

• Ameliyatla koltukaltındaki lenf bezlerinin alınması,
• Ameliyat yapılan taraftaki kolda travma veya yaralanma,
• Ameliyattan sonra kolda böcek ısırması veya sıyrıklar nedeniyle oluşan enfeksiyon,
• Lenf akımının tümör tarafından tıkanması,
• Koltukaltına ışın tedavisi uygulanması.

Lenfödem'in belirtileri nelerdir?

Lefödemde koltukaltı bölgesindeki lenf akımının engellenmesi sonucunda kolda şişlik, rahatsızlık ve ağırlık hissi oluşur. Belirtiler ilk olarak el sırtında görülür. Başlangıçta hastalar kollarında bir ağırlık ve rahatsızlık hissinden bahsederler. Bu evrede şişlik yumuşaktır ve geceleri genellikle geriler. Tipik olarak devamında şişlik sertleşir ve deri kurudur. Kol hareketleri kısıtlanabilir, kolda uyuşukluk ve sertleşme olabilir.

Lenfödem'in hasta üzerindeki etkisi nedir?

Lenfödem, hayatı tehdit eden bir durum olmamasına karşın kişinin hayat tarzı ve kalitesi üzerinde büyük etkileri olabilir. Mastektomi sonrası gelişen lenfödem, tutulan kolda ağırlık, ağrı, duyu kaybı, hareket kaybı ve fonksiyon bozukluğu ile karakterizedir. Bu durum kişinin yaşam kalitesini oldukça olumsuz yönde etkiler. Kozmetik görünüm genellikle vücut imajı ile ilgili endişelere sebep olur. Meme kanseri cerrahisinden sonra birçok kadın görünümüyle ilgili endişelere zaten kapılmıştır ve lenfödem bu algıyı daha da kötüleştirebilir. Hastanın etkilenen kolunu kullanma kabiliyetinde azalma, özellikle de kol hastanın asıl kullandığı koluysa, hayat kalitesini olumsuz etkileyebilir. Lenfödem, doku iyileştirmesini geciktirebilir ve kronik ağrıya sebep olabilir. Enfeksiyona karşı dirençte azalma görülebilir. Bu yüzden, hastalığın ortaya çıkmasını engellemeye yönelik önlemlerin alınması ve ortaya çıktığında da erken tedavi edilmesi çok önemlidir.

Lenfödem'i engellemenin yolları nelerdir?

Lenfödeme neden olan etkenleri ortadan kaldırmak bugün için mümkün değildir. Ayrıca Lenfödem, tedavi edilmezse ilerleyici bir hastalıktır. Erken tanı ve tedavi lenfödemin ilerlemesini ciddi oranda engelleyebilir. Hastalar meme kanseri cerrahisi sonrası gelişebilecek lenfödem konusunda bilgilendirilmeli, uygun egzersiz ve önerilerle taburcu edilmelidirler. Cerrahi sonrası rutin kontrollerde de hastaların lenfödem açısından da takipleri yapılmalıdır.

Lenfödemin tedavisi:

Lenfödemin esas tedavisinde amaç lenfödemin gelişmesini engellemek ve ortaya çıkmış olgularda da şişliğin daha fazla artmasının önüne geçebilmektir. Lenfödemin asıl tedavisi kompleks boşaltıcı fizyoterapidir. Bu tedavi yöntemi, hastalara tamamen elle yapılan özel bir lenf drenaj masajı, masaj sonrası yine lenfödeme özel bandajlarla yapılan kompresyon tedavisidir. Ödem tedavinin ilk 10 seansında belirgin olarak azalmaktadır. Hastanın durumuna göre 20-30 seans tedavi uygulanmaktadır. Tedavi bitiminde hastaya uygun basınçta bası giysisi verilmektedir. Bu tedavinin yanında hastalara ev egzersiz ve masaj programları ve gerekli durumlarda ek ilaç tedavileri önerilebilir.

 

Uzm.Dr. Başak Öğüt Perktaş
FizikTedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

 
  Yeni Üyelik | Şifremi Unuttum
©2018 TÜM HAKLARI SAĞLIK VE EĞİTİM VAKFI’NA AİTTİR. | WEBMAIL
Son güncelleme tarihi: 18.03.2018 Web sitesi editörüne ulaşın.