SİTE HARİTASI | İLETİŞİM | KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI
DOKTORUNUZ DİYOR Kİ!
Güneş Gözlüğü Aksesuvar Değildir!
 
ONLINE HİZMETLER

Güneş gözümüze nasıl zarar veriyor?

Ultraviyole ışınları, güneş ışınlarının gözle görülmeyen dalga boyunda yer alırlar ve ultraviyole A (UVA), ultraviyole B (UVB) ve ultraviyole C (UVC) olarak 3 gruba ayrılırlar. Ultraviyole C ışınları atmosfer tabakaları tarafından emildiği ve yeryüzüne önemli derecede ulaşamadıkları için göz için herhangi bir problem oluşturmamaktadırlar. Buna karşın ultraviyole A ve özellikle de ultraviyole B ışınları göze verebilecekleri zararlar açısından önemlidir. Özellikle son yıllarda ozon tabakasındaki incelmeyle birlikte ultraviyole ışınlarının gözler üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiler giderek artmaktadır. Özellikle açık renk  gözlüler, alerjik konjonktivit, kuru göz, retinitis pigmentoza, albinizm gibi göz hastalıkları olanlar güneş ışınlarından diğer kişilere göre daha fazla etkilenmektedirler.

Güneş ışınları gözlerimizde ne gibi hastalıklara neden olabiliyor?

Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmanın gözdeki kısa vadedeki olumsuz etkileri, korneada kuruluk, kaşıntı, batma, yanma, ağrı, kanlanma gibi şikayetlerdir ve birkaç günde ilaç tedavisiyle düzelir. Orta vadede ise, konjonktivada kalınlaşma ve göz eti(pterjium) oluşmasına neden olabilir. Ayrıca gözleri devamlı kısarak bakmak göz çevresinde kırışıkların artmasına ve buradaki cildin erken yaşlanmasına neden olacaktır. Asıl ciddi olumsuz etkiler ise uzun dönemde sürekli UV ışınına maruz kalmakla ortaya çıkan makula (sarı nokta) dejenerasyonu, katarakt ve göz kapaklarındaki cilt kanserleridir. UV ışınları, göz merceğinin içindeki proteinlerde bozulmaya yaparak daha erken yaşta katarakt gelişmesine neden olabilir. Aynı şekilde keskin görmeyi sağlayan makuladaki görme hücrelerinde hasara yol açarak makula dejenerasyonuna ve kalıcı görme azalmasına neden olur.

Güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat etmeli?

İyi bir koruma sağlayabilmesi için güneş gözlüğünün çerçevesi kişinin yüz yapısına uygun olmalı ve göz çevresini kapatarak, gözlere yakın durmalıdır, gözü üstten ve yandan gelen ışınlara karşı da koruması gerekir.

Güneş gözlüğü alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik camların ultraviyole ışınlarını blokaj derecesidir. Güneş gözlüğünün UVA ve UVB blokaj derecelerine bakılmalı, %99’un üzerinde UV blokajı yapabilen camlar seçilmeli, hatta %100 blokaj oranı tercih edilmelidir.

Güneş gözlüğü seçiminde bir diğer önemli faktör cam rengi ve koyuluğudur. Camın renginin ve koyuluğunun ultraviyole blokaj derecesiyle herhangi bir ilişkisi olmamasına rağmen her cam renginin farklı özellikleri vardır. Kahverengi cam kontrastı ve derinlik hissini artırdığı, yeşil ve gri renkli camlar da renk bozulmasına neden olmadığı için tercih edilmelidirler. Yukarıdan aşağıya rengi açılan camlar özellikle otomobil kullanırken rahatsız edici yansımaları engellemeleri nedeniyle önerilebilir. Işık miktarına göre rengi açılıp koyulaşabilen fotokromik ya da kolormatik camlar iç ve dış ortamlarda kullanılabilmeleri nedeniyle avantajlıdır. Amber ve turuncu renk gözlük camları, trafik ışıklarının renklerini algılamakta zorluğa neden olduğu için tercih edilmemelidir.

Kalitesiz gözlük kullanmamaya özen gösterin.

Sağlık Bakanlığı, ithal güneş gözlükleri için sertifika mecburiyeti getirmiştir. Sahte olmayan güneş gözlüklerinin UV ışınlarını süzdüğüne dair bir sertifikası vardır. Kalitesiz  gözlükler, güneşten gelen zararlı ışınlara karşı gözü korumadığı gibi, aksine gözbebeğini genişleterek göze gelen zararlı ışınların miktarını artırıp göz sağlığını daha da bozmaktadır. Bu nedenle, güneş gözlüğü alırken ve seçerken çok dikkatli olunması gerekir. 


Op. Dr. Aslı Öner Dönmez
Göz Hastalıkları Uzmanı


 

 
  Yeni Üyelik | Şifremi Unuttum
©2018 TÜM HAKLARI SAĞLIK VE EĞİTİM VAKFI’NA AİTTİR. | WEBMAIL
Son güncelleme tarihi: 18.03.2018 Web sitesi editörüne ulaşın.