SİTE HARİTASI | İLETİŞİM | KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI
DOKTORUNUZ DİYOR Kİ!
BADEMCİK AMELİYATI ARTIK KORKUTMUYOR
 
ONLINE HİZMETLER

Bademcik hakkında Herşeyi  Biliyormuyuz !!

Bademcik enfeksiyonları bazen kronikleşerek  akut ataklara neden olabilmektedir. Kronikleşmiş bademcik enfeksiyonu oluşturduğu potansiyel komplikasyonlardan dolayı önemle ele alınmalıdır. Bunlar arasında romatizmal ateş, kalp kapakçığı hastalıkları, böbrek hastalıkları önem taşımaktadır. Uyku bozuklukları da yine solunum problemi oluşturan, uykuda geçici solunum durmaları yani apneler ile karakterize dönemler meydana getiren komplikasyonlardır.

Bademcik tanısı konulmasında özellikle  çocuk yaş grubunda  atakların sıklığı, şiddeti, tıkanıklık bulguları, uykudaki solunum problemleri tanı ve tedavi seçeneğinin belirlenmesinde  önemlidir. Tüm bu  bulgulara  ek  olarak muayene bulguları ve kan tetkikleri de yapılarak bademciklerdeki iltihabın akut mu kronik mi bir iltihap  olduğu değerlendirilerek  duruma göre bazı hastalarda ameliyat kararı alınabilir.

Klasik bademcik ameliyatında , bademcikler kapsülüyle birlikte doku yatağından sıyrılarak çıkarılır. Bademcikler kan dolaşımı fazla olan dokulardır. Bu sebeple  klasik yöntemle  yapılan ameliyatlarda  ameliyat sırasında ve sonrasında kanama, dikiş yada koter kullanılmasına bağlı iyileşmede ve günlük hayata dönmede gecikme gibi bir takım olumsuzluklarla karşılaşılabilir.

Sağlıkta  sürekli  teknolojik  gelişmeler  yaşanırken bademcik  ameliyatında   çıkabilecek sorunları en aza indirerek   ,hasta konforunu artırmaya yönelik  gelişen en son uygulama  yöntemi  Thermal Welding ‘dir.  

Thermal Welding,proteinlerin  denatüre yani özelliklerini kaybetmesi ile  doku kaynaşması yaparak operasyon anında hem dokuyu yatağından çıkaran hem de kanamayı durduran ve bu işlemleri uygularken  dokuya zarar vermeyen   bir yöntemdir Operasyon anında tek bir aletle çalışılır ve dikişsiz bir tekniktir. Zorunlu  haller  olmadığı  sürece  koter kullanılması gerekmemektedir. Tüm bu nedenlerle ameliyat süresi oldukça kısadır .Ameliyat anında kanama çok azdır ve sonrasında da dokuya zarar verilmeden ameliyat gerçekleştirildiği için diğer yöntemlere göre iyileşme daha hızlıdır  ve dolayısıyla  ağrı da  çok daha az olmaktadır.

Bu yöntem ameliyat esnasında kanamayı azalttığı için, ameliyat süresi   ve anestezi süresini önemli ölçüde kısaltmaktadır. Dolayısıyla iyileşme daha kolay  ve bu nedenle günlük hayata dönüş te daha hızlıdır. Özetle  Thermal  Welding  etkin, kolay ve tolere edilebilir bir bademcik ameliyatı yöntemidir.

Op.Dr. Serap Güralp

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

www.drserapguralp.com

 
  Yeni Üyelik | Şifremi Unuttum
©2018 TÜM HAKLARI SAĞLIK VE EĞİTİM VAKFI’NA AİTTİR. | WEBMAIL
Son güncelleme tarihi: 18.03.2018 Web sitesi editörüne ulaşın.