SİTE HARİTASI | İLETİŞİM | KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI
DOKTORUNUZ DİYOR Kİ!
KADINLAR HEP MAĞDUR MU OLMALI!
 
ONLINE HİZMETLER

AİLE  İÇİ  ŞİDDET  BİR TÜRKİYE  GERÇEĞİ !
Aile içi şiddet, baskı ve güç uygulayarak insanların fiziksel veya psikolojik açıdan zarar görmesine neden olan şiddete maruz kalan açısından zedeleyici özellik taşıyan, bu tür bir ortamda büyüyen çocuklar açısından da çocukların gelecekte ki yaşamını, kişiliğini ve kişisel gelişimini tehlikeye sokan bir davranış biçimidir. Aile içi şiddet genellikle erkeğin kadına bazen de çocuklara uygulaması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Tabii ki şiddete maruz kalanın çaresiz oluşu da katlanmak zorunda kalan kişileri intihara kadar götürmektedir. Baskıcı eşten ayrılma ya da ayrılma girişiminde bulunulduğunda daha büyük bir şiddetle karşılaşma korkusu da durumu iyice içinden çıkılmaz bir hale getirmektedir. Araştırma sonuçları bize gösteriyor ki; şiddet uygulayan bireyler geçmişinde bizzat şiddete maruz kalmış veya aile içi şiddetin olduğu ortamda yetişmiş kişilerden çıkmaktadır. Diğer aile içi şiddeti tetikleyen faktörlere bakacak olursak gizli depresyon, şizofreni, paranoid şizofreni gibi ruhsal rahatsızlıklar, anti sosyal kişilik bozuklukları, çekilen ekonomik güçlüklere ve çaresizliklere duyulan öfke, alkol veya madde bağımlılığı sayılabilir.
Şiddetin uygulanma şekli, fiziksel şiddet, cinsel şiddet, duygusal şiddet (onur kırıcı sözler söyleme vs), ekonomik baskı gibi şekillerde olabilmektedir. Daha farklı birkaç şekilde daha uygulanabiliyor. Maalesef ülkemizde aile içi şiddet vakaları azımsanmayacak boyutlardadır.
Aile içi şiddet toplumsal hayatımız açısından da bireylerin gelecek yaşamları açısından da giderilmesi gereken bir sorundur. Maruz kalan insanların ruhsal fiziksel bütünlüklerini bozmaktadır. Aile içi şiddetin, aile içi mesele, özel hayat gibi sınırlar içerisinde kalması ve de doğal bir şey olarak görülmesi çözüm bulunmasını zorlaştırıyor. Aile içi şiddetin doğal karşılanması yine sorunun devamlılığını sağlıyor. Şiddeti uygulayan ve uygulama eğiliminde olan kişiler açısından ilk bilinmesi gereken şey bu davranışın ileriki kuşaklara da geçen zarar verici bir tepki çeşidi olduğudur. Yine şiddete başvuran açısından öfke kontrol problemleri, alkol vs . gibi madde bağımlılığı problemleri varsa profesyonel yardım alarak çözülmeye veya şiddete yönelten sorunun kökeni bulunmaya çalışılmalı. Unutmayın ki şiddet vurma hırpalama gibi fiziksel eylemlerin yanı sıra, hakaret, küçümseme azarlama, alay, zorla bir işte çalıştırma veya çalışmaya engel olma, zorla evlendirme gibi davranışları da içerir. Bunların tamamı şiddete girer ve zararlıdır. Şiddet uygulayan kişi profesyonel yardım ve almaya bu davranışından vazgeçmeye yönlendirilmelidir ve yaptığının zararları anlatılmalıdır bunu şiddete maruz kalan eşin yapamadığı durumlarda sözü geçen bir akrabanın yardımına da başvurabilirsiniz.
Eğer şiddete maruz kalan taraftaysanız ve çıkış yolu arıyorsak öncelikle suçlayıcı olmadan, haklı çıkmaya çalışmadan yaşadığımız duyguları ne hissettiğinizi anlatmalısınız. Eğer şiddete uğramaktan ruh sağlığınızın olumsuz etkilendiğini gözlemliyorsanız özellikle de intihar aklınıza bir fikir olarak gelip gitmeye başladıysa mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Eşinizin öfkeye kapıldığı anlarda sakinliğinizi koruyun, sizde öfkelenmeyin, eşinizin öfkesini daha da arttıracak şeyler söylemekten kaçının. Öfke anlarında kendisinden mümkün olduğunca uzak durun. Eşinizin ve kendinizin öfkesini ertelemeye çalışın. Eğer sorun daha ileri boyutlarda ise yasal haklarınızı araştırın bir gidiş yolu belirleyin. Eğer intihar düşüncesi içindeyseniz unutmayın ki çaresiz veya çıkışsız değilsiniz.
Şiddete  maruz kaldığınızda ; Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı  İl Müdürlükleri, Alo 183 Kadın Çocuk Aile Özürlü Danışma Hattı, Polis Jandarma Karakolları, Polis Ve Jandarma İmdat Hatları, Baroların Adli Yardım Kurulları veya Kadın Danışma Merkezleri (Gaziantep Kamer),  yardım  için sizi  bekliyor.
UNUTMAYIN !   2011 tarihli  6384 no’ lu Ailenin Korunmasına Dair Kanun ile Korunmaktasınız.

Psk.Özlem B.CAN

SEV Amerikan Hastanesi

Psikolojik  Danışmanlık Ünitesi
 

 
  Yeni Üyelik | Şifremi Unuttum
©2018 TÜM HAKLARI SAĞLIK VE EĞİTİM VAKFI’NA AİTTİR. | WEBMAIL
Son güncelleme tarihi: 18.03.2018 Web sitesi editörüne ulaşın.